A tudás

A tudás

A fúzió

Mi van a Napban?

2018. október 11. - Dietz Gellért

 

TUDTAD?

A nap fénye több ezer éven keresztul csak a nap belsejében keresi a kiutat, aztán ha kiért a Nap felszínére 8 perc alatt eléri a Földet?

 

download.jpg

A Nap fényét a mélyében zajló atomi folyamatok adják. A Nap legbelsejében, elképesztő hőségben és hihetetlen nyomás mellett az atomok magjai képesek egyesülni és új atomot létrehozni. így hidrogénből hélium lesz. Szerencsénkre a folyamatban rettentő sok fény és hő szabadul fel, ami kifelé törekszik a mag felől. Olyan sűrű masszán kell azonban keresztültörnie magát, hogy százezer évig csak pattog össze vissza az atomok között mire eléri a Nap felszínét. Ahogy azonban egyre kifelé halad, hígabb anyagon kerll keresztülhatolnia. És mikor eléri a Nap látható felszínét - huss - és máris itt van és melegíti az arcunk. Pedig a nap 150 000 000 km távolságban van. Ez olyan távolság, hogyha minden hétvégén lemennénk SIófokra meg vissza, akkor egy laza 14 400 év kéne mire összejönne. A fotonoknak (a fény részecskéinek) azonban nem kell benzint vennie és téligumit cserélnie, mert 8 perc 20 másodperc alatt ideérnek.

Ki tudod számolni, hogy milyen gyorsan halad a fény? (300 000 km per másodperc).

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://oktologator.blog.hu/api/trackback/id/tr6414296511

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

henger12 2018.10.11. 20:38:35

Érdekes írás! :) köszi
süti beállítások módosítása